Chusty z chińskiego jedwabiu
Chiński jedwab

Chusty jedwabne są jednym z najbardziej szykownych dodatków, jakie można znaleźć w kobiecych szafach. Ich piękno oraz efektywność, w sensie dopieszczania stylizacji, wynikają z tego, iż sam jedwab jest tkaniną niezwykle elegancką, nawet luksusową. Produkowany od tysięcy lat, niegdyś wart fortunę (niegdyś tj. za czasów, gdy był jedynie do Europy sprowadzany z Chin skąd pochodzi, ale jeszcze na jej terenie nie produkowany), dziś wciąż ceniony jest za swą delikatność i niezwykle przyjemną w dotyku fakturę.

Jedwab jest modowym synonimem i symbolem elegancji, luksusu i dobrego smaku, stąd nie można się dziwić, iż każda pani chciałaby mieć wykonane z niego ubrania czy dodatki. Gdy już zdecydujemy się na zakup jedwabnej chusty, pamiętajmy, iż jedynie odpowiednia jego konserwacja pozwoli nam na cieszenie się właściwościami jedwabiu przez długi czas. No właśnie, jedwab jest materiałem, którego nie kupuje się na co dzień i o którym przeciętny człowiek może nie mieć zbyt dużego pojęcia. Stąd tak często popełnia się w ramach troski o jedwabną chustę, koszulę czy sukienkę tak wielkie błędy. Tym podstawowym jest pranie owych rzeczy w pralce. Już jedna tego typu przepierka może sprawić, iż jedwabne ubranie ulegnie nieodwracalnemu zniszczeniu. Gdy, dodatkowo, pierzemy jedwab malowany ręcznie, możemy być niemal pewni, iż po wyjęciu go z pralki jego kolory będą zdecydowanie bledsze i… nijakie. Tak więc, jedwab pierzemy tylko i wyłącznie ręcznie i robimy to w sposób jak najbardziej delikatny, ostrożny.

To samo tyczy się suszenia – jedwabiu nie wykręcamy, nie wyciskamy zbyt mocno, nie szarpiemy. Tylko tego typu zabiegi, tj. delikatne i dostosowane do właściwości danej tkaniny, pozwolą zachować piękny wygląd ubrania przez czas dłuższy niż okres od zakupu do pierwszego prania. Jeszcze jedną ważną sprawą jest wybór substancji, która ma naszą rzecz odświeżyć. Tak jak i nie wykorzystujemy do prania jedwabiu pralki, tak i proszki do prania są tym, czego pod żadnym pozorem nie można używać. Płyn do prania bądź płukania, przeznaczony do stosowania na tkaninach delikatnych, dodany do wody w minimalnej ilości, musi wystarczyć. I jeśli na chuście czy koszuli nie ma jakieś wielkich plam, z pewnością wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *