Bałtyk – piękne polskie morze
dziewczyna z bałtyku

Morze Bałtyckie otoczone jest przez centralną i północną część lądową Europy i jest jedynym polskim morzem. Jego nazwa pochodzi ze starożytności i po raz pierwszy została przytoczona w księgach w starożytnym Rzymie: Tacyt nazywał to morze Mare Suebicum, a nazwał je tak od germańskiego ludu Suebi albo Swebów. Pierwszy raz nazwa Morza Bałtyckiego w tej formie pojawia się w kronikach XI-wiecznego kronikarza niemieckiego Adama z Bremy. Nie jest jasne jednak skąd wzięła się ta nazwa. Może ona pochodzić od niemieckiego słowa belt, plemienia Bałtów, lub litewskiego balteus, czyli pas. Sam kronikarz również porównał to morze do pasa, który rozciąga się wzdłuż lądu. Niektórzy badacze wskazują także, że ta nazwa może pochodzić od słowa bhel (biel) o Indo-Europejskich korzeniach, co znaczy biały. Takie słowo występuje w języku polskim i litewskim. Szwedzcy badacze z kolei twierdzą, że słowo to może pochodzić od imienia nordyckiego boga Baldura. Dzisiaj używana nazwa ostatecznie zadomowiła się po roku 1600.

Niegdyś Bałtyk był znaczącym akwenem handlowym, na bazie którego zbudowana została potęga Ligi Hanzeatyckiej, potężnej organizacji handlowej do której należały niemieckie, rosyjskie i polskie miasta leżące nad morzem. Transportowano nim żywność i drewno, a także drogocenne materiały, takie jak bursztyn, nazywany bałtyckim złotem. Dzisiaj możemy korzystać z wyjątkowych atrakcji turystycznych tego zbiornika, pozwalających nam cieszyć się z wypoczynku. Ponieważ jest to jedyne morze jakie przylega do naszego kraju, Polacy corocznie tłumnie zbierają się, aby wypoczywać w miłej atmosferze. Sezon nad morzem trwa od maja-czerwca do końca września, choć należy podkreślić, że turyści przybywają tutaj także w okresie zimowym, zwłaszcza wypoczywając w sanatoriach, które są dostępne cały rok, aby nacieszyć się czystym, bogatym w leczniczy jód powietrzem. Temperatury są umiarkowane, jednak woda latem potrafi się mocno nagrzać, dzięki czemu zarówno przebywanie w wodzie, jak i opalanie się są przyjemnymi czynnościami. Główne miasta leżące w Polsce w akwenie Bałtyku to Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia i Sopot), Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin, a znane mniejsze miejscowości które corocznie gromadzą tysiące turystów to między innymi Mielno i Unieście.

Bardzo duża popularność wynika z kilku czynników: przede wszystkim przyjemnego i zdrowego nadmorskiego klimatu, pozwalającego dobrze wypocząć po trudach pracy, ale także bardzo dobrej bazy noclegowej, na którą składają się zarówno ekskluzywne hotele, pensjonaty i sanatoria, jak i prywatne kwatery, które są bardzo popularne zarówno wśród par, jak i rodzin z dziećmi. Warto nadmienić, że to morze doceniają nie tylko Polacy. Przyjeżdża tutaj bardzo wielu Niemców, Rosjan, a nawet Japończyków. Nadmorskie miejscowości zapewniają im wypoczynek nie tylko na szerokich, białych piaszczystych plażach, ale także bardzo interesujące atrakcje turystyczne, takie jak znane molo w Sopocie, historyczna starówka Gdańska, czy muzeum w Koszalinie, w którym można zobaczyć wiele zabytków regionu Pomorza, pochodzących z XIX wieku.

Komu więc można polecić Bałtyk? Właściwie każdemu. Bez względu na to, czy szukasz spokojnego wypoczynku na łonie natury, czy też aktywnie chcesz spędzić czas, oglądając wiele różnych atrakcji turystycznych, znajdziesz tam coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *