Mielno i Unieście – popularny kierunek wypoczynku
ahoj marynarze

Mielno wraz z przylegającym do niego Unieściem to jeden z najpopularniejszych kierunków wypoczynku i turystyki, zawdzięczających swoją opinię bardzo rozbudowanej bazie noclegowej, wspaniałym piaszczystym plażom, a także położeniu. Są to wsie, liczące nie więcej niż kilka tysięcy mieszkańców każda, jednak w sezonie turystycznym zmieniają się w tętniące życiem ośrodki rekreacji i wypoczynku, słonecznego szaleństwa i przyjemnej kąpieli. Praktycznie nie ma osób, które nie słyszałyby o walorach tych malowniczych miejscowości i jeżeli mieliście okazję wypoczywać nad morzem, to jest bardzo prawdopodobne, że odwiedziliście Mielno.

Choć istnieją większe, może nawet bardziej popularne kurorty, jak Kołobrzeg, to jednak te dwie małe miejscowości przyciągają nieodmiennie wielu urlopowiczów, spragnionych zarówno spokojnego wypoczynku na łonie przyrody wraz z rodziną, jak i wspaniałych przygód jakie można tu zaznać.

Do dyspozycji pozostaje mnóstwo atrakcji turystycznych, z których do najważniejszych należy oczywiście polskie morze. Dzięki niemu możemy zażywać relaksujących kąpieli, lub jeżeli chcemy i lubimy odrobinę ryzyka, to można nawet surfować na wysokich falach. Bardzo malownicze są również sztormy jakie nawiedzają Bałtyk i jakie możemy tutaj podziwiać, jednak z oczywistych względów w takim przypadku lepiej trzymać się w bezpiecznym miejscu, z dala od takiej wody.

Groźny sztorm na Bałtyk. W tle wypływa prom do Szwecji.

Mielno i Unieście jest również bardzo dobrze skomunikowane z innymi miastami nadmorskimi, na przykład można dojechać do niego nową, wyremontowaną drogą, choć często są tam korki, zwłaszcza w weekendy. Miejscowości te położone są w pobliżu Koszalina, około 20 minut drogi i warto również zwiedzić Koszalin, ze względu na ciekawe muzea jakie znajdują się w tym mieście, a także aby zrobić zakupy w tamtejszych galeriach handlowych.

Na uwagę zasługują także takie atrakcje jak nowa promenada, którą możemy przejść się swobodnie, podziwiając plażę oraz rzeźba morsa stojąca przy zejściu na plażę.

rzeźba morsa

Rzeźba morsa w Mielnie, wystawiona dla „morsów”, czyli osób kąpiących się zimą w Bałtyku.

Jest tam też bardzo wiele budek z gastronomią, dzięki którym można zjeść frytki, lody, rybę w panierce, czy lokalny przysmak – kolbę kukurydzy z masłem. Dla osób które lubią samodzielnie gotować, Unieście ma coś specjalnego. Ponieważ znajduje się tam przystań rybacka, można kupić świeże łososie, dorsze albo halibuty i samemu je sobie przyrządzić. Bardzo dobre są także halibuty z wędzarni, wędzone drewnem z pobliskich lasów. Mają one zapach słonego morza, naturalny aromat dymu wędzarniczego i przygotowywane są metodami, jakimi przyrządzano tutaj ryby tysiące lat temu.

Czy warto więc tam przyjechać? Definitywnie tak, ponieważ czeka na nas wiele atrakcji. A już w kolejnym odcinku przewodnika napiszę o kwaterach unieściańskich i na co należy zwracać uwagę wynajmując taką kwaterę w domu gościnnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *