Piękno jest w każdym szablonie
wordpress szablony

Grafika bloga, zwana również jego stroną wizualną czy po prostu wyglądem bloga, jest kwestią, której żaden dążący do zwiększania popularności swej strony bloger nie może bagatelizować. To oczywiście jakość wpisów jest najważniejsza, ale gdy chcemy, by blog był na najwyższym, światowym poziomie (i marzy się nam np. ubieganie się o nagrody dla najlepszych blogów), musimy również zadbać o to, jak się on prezentuje, gdyż to absolutnie wszystkie elementy bloga składają się na całość, jaką jest jego obraz, czyli postać, w jakiej funkcjonować on będzie w świadomości internautów.

Szablony WordPress

Zwróćmy uwagę na fakt, iż najpopularniejsze blogi w niczym nie odstępują, jeśli chodzi o ich stronę graficzną, wysokobudżetowym portalom czy witrynom firmowym. Są zwykle mniej rozbudowane od tych pierwszych, tj. portali internetowych, gdyż formuła bloga najczęściej nie wymaga zbyt dużego zróżnicowania publikowanych nań treści, ale jeśli jeśli chodzi o to, jak blog jest przyjemny dla oka, można powiedzieć, iż te uznawane za najlepsze są wychuchane i zadbane niczym wychodzący z fryzjerskiego salonu dla psów pudelek zakochanej w nim właścicielki. Mówimy to oczywiście z przymrużeniem oka i absolutnie nie chcemy, by jakakolwiek zafiksowana na dbanie o wygląd psa swego podopiecznego pani poczuła się urażona. Chodzi o to, by pokazać, że o bloga dbać trzeba w każdym jego najmniejszym szczególe. Platformą do zarządzania treścią, który służy w głównej mierze do prowadzania blogów, oferującą swym użytkownikom liczne możliwości modyfikowania i dopracowywania wyglądu ich witryn, jest bardzo popularny na całym świecie WordPress.

Fakt, iż jest wybierany tak często (WordPress obsługuje ponad 60 milionów blogów na całym świecie), nie może dziwić. Co więcej, jeśli spojrzymy, tu znów, na blogi, które cieszą się największą popularnością, przekonamy się, że bardzo wiele z nich to właśnie strony założone w oparciu o technologię WordPress. Oznacza to tyle, iż platforma ta oferuje możliwość prowadzenia poczytnego i, po prostu, pięknego bloga. Jeśli na tym na właśnie zależy, wiemy już, co robić – wejść na stronę platformy, zarejestrować się, wykonać kilka kroków i zacząć pisać, publikować, komentować fotografować, a więc zacząć kreować swe własne miejsce w sieci.

WordPress to najpopularniejszy w globalnej sieci system zarządzania treścią. Jest to stosunkowo nieskomplikowany system, który służy jako podstawa internetowej blogosfery i jest wykorzystywany przez wiele osób do zakładaniu nieskomplikowanych form stron internetowych, które nie potrzebują specjalistycznego CMS (Content Management System – z ang. system zarządzania treścią). Jest on bardzo popularny ze względu na szereg czynników. Po pierwsze korzysta z bardzo znanej, stabilnej i wydajnej podszewki, na którą składają się języki HTML, PHP, CSS jak i system zarządzania bazami danych MySQL.

Być może najbardziej rozpoznawalną funkcją tej platformy są szablony WordPress. Szablony te to wzory układu strony, które potocznie zwane są ‚skórkami’ czy ‚tematami’. Ze względu na bardzo prosty i wydajny sposób tworzenia takich szablonów, który opiera się na wykorzystaniu technologii CSS, są one najbardziej rozpoznawalnym komponentem całego projektu. Sam wordpress dostarcza wielu darmowych szablonów, jednak ze względu na prostotę ich wykonania na internecie możemy znaleźć ich bardzo dużo. Oczywiście, sama platforma pozwala nam również, przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu technologii informatycznych, a ściślej programowania w PHP i MySQL, na wykonanie bardziej skomplikowanych komponentów, które mogą wzbogacić naszą stronę internetową, więc często możemy także zlecić komuś zrobienie wyspecjalizowanych szablonów, które będą obejmowały szereg szczególnych funkcji.

Same szablony WordPress nie są w swojej strukturze skomplikowane, przynajmniej te oferujące podstawowe, a dla większości użytkowników wystarczające, funkcje, co oznacza, że każdy przy odrobinie wysiłku bez problemu nauczy się projektowania i wykonywania własnych szablonów (sam system korzysta przy swoich szablonach głównie z zaplecza konfiguracyjnego, które może być aktualizowane przy użyciu zdalnego protokołu FTP). Zazwyczaj szablon taki składa się z nie bardzo skomplikowanych plików konfiguracyjnych i używanych w danym szablonie plików graficznych. Należy pamiętać, że im mniejszy rozmiar plików używanych do stworzenia takiego szablonu, tym mniejszy czas ładowania się takiej strony. Najbardziej wygodną, polecaną przez samych twórców platformy, opcją hostowania strony o ten system opartej są internetowe serwery Apache lub inne, oparte na systemie Linux. Należy także pamiętać, że ostatnie wersje platformy wordpress nie są kompatybilne z PHP w wersji niższej niż 5.2.4 oraz MySQL w wersji niższej niż 5.0. Sama platforma, jak widać, nie jest wymagająca i powinna funkcjonować bez większych problemów. Bardzo dużą zaletą takiego systemu motywów jest za to łatwość ich instalacji, dzięki której możemy szybko zbudować własnego bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *