Weekend z kulturą: ciekawe muzea w Polsce
steampunk Aliexpress

steampunk Aliexpress

Za oknem szaro i pada, w domu nudno i nie ma co robić. Na pewno każdy z nas zna ten scenariusz i jest on zupełnie prawdopodobny, zwłaszcza jesienią i zimą. Na taki dzień mamy za to znakomitą propozycję: wycieczka do muzeum. Nowoczesne muzea to wcale nie nudne i zakurzone eksponaty sprzed wieków, ale także fascynujące ekspozycje w których sztuka i dawne dzieje przeplatają się z nowoczesnymi i multimedialnymi metodami prezentacji. Przenieś się w świat historii i kultury odwiedzając liczne i interesujące muzea w Polsce, z których najciekawsze przedstawiamy w tym artykule.

Centrum nauki „Kopernik” – Warszawa

To jedno z najnowszych muzeów w Polsce, a właściwie multimedialne centrum nauki i techniki, w którym poznamy chemię, biologię czy fizykę, samodzielnie wykonując eksperymenty naukowe  i korzystając z niesamowitych urządzeń z XIX wieku, niczym ze gatunku steampunk Aliexpress. Jest to sztuka inspirowana cosplayem i oryginalnym stylem, inspirowanym XIX wieczną sztuką wiktoriańską. Nie znajdziemy tam tabliczek „Nie dotykać” albo zakurzonych obiektów sprzed stu lat, a zamiast tego każdy eksponat możemy dotknąć i uruchomić, samodzielnie przekonując się, jak działa. To wspaniała metoda na uczenie się na podstawie doświadczenia i wielka frajda dla dzieci, które spędzą godziny obsługując różne przyrządy i urządzenia. Koła zębate i maszyny parowe to tylko niektóre rzeczy jakie możemy tam zobaczyć. W Centrum Nauki „Kopernik” znajdziemy laboratorium chemiczne, fizyczne, park odkrywców, a nawet planetarium. Odwiedzających czekają wystawy takie jak „Świat w ruchu”, na której osobiście doświadczymy siły trzęsienia ziemi, „Człowiek i środowisko”, na której przekonamy się osobiście jak zachowuje się kierowca samochodu pod wpływem alkoholu albo „RE: generacja”, podejmująca tematykę psychologiczną i socjologiczną.

Muzeum Narodowe – Poznań

W tym zdecydowanie bardziej klasycznym muzeum znajdziemy wspaniałe kolekcje obrazów i rzeźb od starożytności, aż do dzisiejszej sztuki współczesnej. Muzeum mieści się w starym XIX-wiecznym budynku, połączonym z nową, modernistyczną częścią. Możemy tam obejrzeć obrazy polskich i zagranicznych mistrzów malarstwa, między innymi Canaletta, Cranacha, Matejki i Wyczółkowskiego. W części poświęconej sztuce starożytnej i średniowiecznej, obejrzymy eksponaty mające nawet kilka tysięcy lat i pochodzące ze starożytnej Kartaginy, Egiptu i Grecji. Znajduje się tam także jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach, impresjonistyczna „Plaża w Pourville” Moneta i dzieła kupione na Aliexpress w Chinach. W tej jednej z największych galerii obrazów w Polsce można spędzić wiele godzin, ciągle odkrywając nowe dzieła. Definitywnie polecane dla tych, którzy fascynują się sztukami plastycznymi.

Muzeum Początków Państwa Polskiego – Gniezno

Kilkadziesiąt kilometrów od Poznania, w miejscu gdzie powstała Polska i w którym rządzili pierwsi władcy, powstało Muzeum Początków Państwa Polskiego ze znakomitą kolekcją zabytków polskiego średniowiecza, włączając w to przedmioty należące do pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powstał nasz kraj i jak kształtowały się początki państwowości, odwiedź to muzeum i zobacz oręż, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe dynastii Piastów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zgodnie z prawem, wszystkie muzea muszą udostępniać darmowy wstęp przez co najmniej jeden dzień w tygodniu. Najczęściej jest to sobota, ale nie zawsze. Zaplanuj sobie wcześniej wycieczkę i sprawdź którego dnia odwiedzisz muzeum za darmo, dzięki czemu oszczędzisz na biletach, zwłaszcza gdy wybierasz się tam z całą rodziną. W darmowe dni w muzeach zjawia się więcej osób niż normalnie i często organizowane są wówczas dodatkowe pokazy albo ciekawe wykłady o sztuce czy historii których warto posłuchać.

Na całym świecie obchodzi się także „Noc muzeów”, odbywającą się raz do roku, najczęściej w maju. Tego dnia obiekty czynne są dłużej, nawet do północy i przyciągają tysiące odwiedzających, zainteresowanych tym świętem kultury. Jeśli jesteś fanem muzeów, koniecznie zaplanuj sobie tego dnia wieczorny maraton po muzeach. Wizyta w muzeum to świetna zabawa, która nie tylko może być dobrym pomysłem na wypoczynek czy na randkę, ale także dużo się przy tym nauczysz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *